Šta je Beadwork?
Proučavajući prethodnih godina sve vezano za perlice i tehnike rada sa njima, kao i prateći domaće i strane kreativce na društvenim mrežama, može se primetiti potreba za objašnjenjem i boljim definisanjem termina, kao i kategorisanjem i sistematizacijom ove oblasti primenjene umetnosti, koja se na engleskom jeziku kratko izgovara Beadwork. Iskreno, to je bila više moja potreba da klasiram i pozicioniram tehnike rada sa perlicama, i samoj sebi stvorim jasnu sliku o čitavoj toj oblasti. Usputno, iz te potrebe se izrodila i ova onlajn prodavnica repromaterijala, kao i ovaj tekst.
Da krenemo prvo od termina Beadwork.
Beadwork (eng. bead = perla, eng, work = rad, posao, delatnost) je svaka vrsta rada u koju su uključene i perle. Svaki put kad uzmete perle i počnete da kreirate neki predmet: kao što su ukrasi za tašnu i kosu, prišivate perle na garderobu, nižete ogrlicu od perli, savijate žicu sa perlama kreirajući neku formu, i td., Vi primenjujete Beadwork – radite sa perlama.
U engleskom jeziku, za svakog ko radi Beadwork se kaže da je „Beader“ a kod nas srećemo termin Perličar ili Perličarka.
Postoji veliki broj definisanih tehnika, ili tipova rada sa perlama (Beadwork tehnike), koji su određeni principom rada i različitim vrstama korišćenog alata, pa tu razlikujemo: nizanje perli (eng. bead stringing), perlanje (eng. off-loom beadweaving, beading), tkanje sa perlama (eng. bead looming, loom beading), vez sa perlama (eng. bead embroidery), pletenje (uplitanje ili prepletanje) (eng. bead braiding, braiding with beads) i oblikovanje žicom (eng. bead wire wrapping, wire wrapping with beads).
Znači, imamo 6 osnovnih tehnika rada sa perlama (Beadwork tehnika):
1. Nizanje perli – eng. Bead Stringing
Nizanje je osnovni i najlakši tip rada sa perlama, ali to ne znači i da je najjednostavniji ili manje komplikovan. Nizanje perli podrazumeva dodavanje perlica (u nizu) na razne vrste niznog materijala, kao što su: konci, kanapi, sajle, strune, streč, žice, trake, koža i mnoge druge. Kao rezultat ovog rada možete dobiti nakit u formi jednog niza, više paralelnih ili više upletenih nizova. Ali tu ne moramo da pričamo samo o nakitu – nižemo perle kreirajući zavese na prozorima i vratima, dizajniramo hvatače snova, rese na tašnama, lusterima itd. Nizanje je i prva etapa rada u drugim tehnikama rada sa perlama: vez, heklanje, kumihimo i dr.
Perlice na niznom materijalu mogu biti razdvojene čvorovima, kao što je slučaj kod nakita od bisera, ili distancerima – spejserima (perlice malih dimenzija koje razdvajaju dve veće perle). Nizanje perli na elastične niti (streč) je najlakši način za pravljenje narukvica i to je odličan metod kojim se najčešće započinje pravljenje nakita kod najmlađih uzrasta. Nizanje perli na žicu ili memorijsku žicu je, takođe, fantastičan način za kreiranje ogrlica, narukvica i minđuša. Sa tom razlikom što Vam je u ovom drugom slučaju potreban specijalan alat za rad sa žicom: razni tipovi klešta i sečica.
Od perli koje se mogu koristiti u tehnici nizanja, samo je Vaša mašta ograničavajući faktor.
2. Perlanje – eng. Off-Loom Beadweaving, Beading
Ovaj tip rada sa perlama podrazumeva korištenje igle i konca, kao i jednog ili više tipova bodova da bi se stvorio jedan složen lanac ili površ (tkanje – tkanina) od perlica. Zato je ova tehnika i poznata kao tkanje perlama bez upotrebe razboja (eng. off-loom – bez razboja), ili jednostavno – perlanje.
Perlanje se najčešće radi sa perlicama malih dimenzija koje su poznate pod nazivom Seed Beads = ZRNASTE PERLICE.
Ove perlice su dobile ime po sličnosti sa semenom (seed – eng. seme,) a drugi naziv koji se uglavnom koristi za klasične okrugle perlice sa jednom rupicom je „rocaille„, što na francuskom znači kamenčić. Odgovarajući prevod ovog tipa perlica – seed beads (u duhu srpskog jezika) bi bio zrnaste perlice (seme, zrno).
I ostali tipovi perli se mogu koristiti pri perlanju: brušene-vatrom-polirane, presovane raznih oblika, biseri, kristali, kamenje, školjke i dr.
Kod tehnike perlanja postoji veliki broj bodova koji se koriste za spajanje perlica u različite oblike (tkanina (površ), lanac (traka) i kanap (uže)). Svi bodovi imaju definisane principe rada kao i svoje nazive, koje ste verovatno sretali pretražujući internet: Peyote (Pejote/Mozaični/Tikvasti bod), Brick (Ciglasti bod), Herringbone/Ndebele (Riblja kost/Ndebele), RAW (pravougaoni bod, a ako se radi sa dve igle onda se zove ukršteni bod), Netting (Mrežasti/Čipkasti bod), Daisy Chain (Cvetni lanac) i mnogi drugi bodovi koji će biti tema nekih kasnijih detaljnijih tekstova.
3. Tkanje sa perlama – eng. Bead Looming, Loom Beading
Ova tehnika izrade zahteva primenu sprave koja se zove razboj i uz njenu pomoć se kreira platno od utkanih perlica. Pored razboja, od alata je potrebna i igla za perlanje koja može biti kratka ili duga (češći slučaj). Mogu se kreirati uski kaiševi od perlica ili veće ploče od kojih će se praviti npr. torbice, kaiševi ili neki drugi predmeti sa upotrebnom vrednošću, ili će tkanje biti tretirano kao umetničko delo (slika).
Kod ove tehnike rada perle se poravnavaju u redove i kolone a najveću ulogu u dizajnu imaju boje. Tehnika tkanja na razboju je brža od perlanja ali zahteva dodatne korake postavljanja potke pre nego se počne ugradnja perlica uz pomoć igle i konca. Najčešći tip perli koji se koristi kod ovog tipa rada sa perlama su zrnaste perlice uniformne veličine ali ni to nije strogo pravilo.
4. Vez perlama – eng. Bead Embroidery
Vez perlama je tehnika koja je u primeni više vekova i njom se ukrašavala garderoba, ručne torbice i drugi asesoar specijalne namene, a u novije vreme se dizajniraju neverovatni komadi nakita pred kojima ostajete bez daha. Kod ove tehnike se perlice, raznim bodovima prišivaju na tkaninu ili neku drugu podlogu, kako bi se ulepšala površina. Postoji nekoliko tipova bodova i oni mogu biti primenjivani samostalno ili u kombinaciji sa drugim tehnikama ručnog rada i materijalima, kao što su: Shibori (japanska tehnika ručnog bojenja tekstila), Soutache (gajtan tehnika), Zardozi (zlatovez), Kanzashi (cvetovi od ukrasnih traka) i dr. Za tehniku veza perlicama nije potreban neki specijalan alat osim onog koji se koristi za tehniku perlanja, a to su: specijalna igla za perlanje sa malom ušicom, konac za perlanje i sečice ili makazice. I naravno – perlice!
5. Pletenje, Uplitanje – eng. Bead Braiding, Braiding With Beads
U ovom tipu rada sa perlama – tehnikom pletenja, razlikujemo više podtipova a to su: Bead Knitting (štrikanje sa perlama), Bead Crochet (heklanje sa perlama), Makrame (Micro Macrame u izradi nakita), Kumihimo (tradicionalna japanska tehnika upredanja ukrasnih gajtana uz pomoć diska), Tatting i dr.
Osnovni princip kod ovih tehnika pletenja je da se perle prethodno nižu na različite vrste niti (konca) po određenom uzorku (redosledu) a posle se tehnikama pletenja (štrikanja, heklanja, čvorovanja ili preplitanja) kreiraju različiti oblici (trake, kanapi i dr.).
6. Oblikovanje žicom – eng. Bead Wire Wrapping, Wire Wrapping With Beads
Ovo je tehnika sa dugom istorijom. Iako potiče iz srednjovekovne Venecije, tehnika je poznata kao „Francusko perlanje“ – French Beading. Ovaj tip rada sa perlama se odnosi na nizanje zrnastih perlica (uglavnom 11/0 ili čeških 10/0) na žicu, koja se zatim raznim tehnikama oblikuje u cveće. Tehnika je bila izuzetno popularana u viktorijansko doba, ali je stekla nesretnu povezanost sa smrću, jer je takvo cveće bilo ugrađivano u pogrebne vence.
Danas, ovaj tip rada sa kristalnim i zrnastim perlicama doživljava preporod u oblasti pravljenja ukrasa za šešire i cipele, broševa, mladenačkih buketa i ukrasa za kosu u formi šnala, dijadema, tijara i dr.
U prethodnom tekstu sam se trudila da definišem i kategorišem osnovne tehnike rada sa perlama koje su sadržane pod zajedničkim imeniteljem – Beadwork, i nadam se da sam bar donekle razjasnila terminologiju (uglavnom englesku) koja se sreće na internetu, a u vezi je raznih tehnika izrada nakita i drugih predmeta od perli. Moram priznati da sam neke tehnike detaljnije opisala od ostalih, ali razlog tome je što su me one lično više interesovale.
Praktično, kad navodite tehniku kojom ste radili Vaš nakit, neodgovarajuće je reći „tehnikom beadwork“ jer termin beadwork precizira materijal sa kojim ste radili a ne tehniku. Tehnike su: vez, pletenje, nizanje, heklanje, perlanje, tkanje itd.
Iz svega napred navedenog se može zaključiti da Beadwork nije tehnika, već jedna široka oblast umetničkog stvaralaštva u kojoj je perla osnovni materijal upotrebljen za dizajniranje neke utilitarne i umetničke forme.