

NAKIT – SAVETI I TRIKOVI (deo prvi)
Najvažniji korak u procesu postajanja pravog poklonika i kolekcionara nakita, (bez obzira da li ga pravite ili samo kupujete) je znanje kako da nakit u Vašem vlasništvu zauvek izgleda fenomenalno.
Kad počnete da izrađujete nakit za sebe ili za druge, a posebno ako koristite tehnike perlanja zrnastim perlicama (gde ste provodili sate u kreiranju i stvaranju nosive umetnosti), morate preduzeti odgovarajuće korake da taj nakit i traje. Kad poklonite ili prodate Vaš nakit bilo bi poželjno i preporučljivo da prenesete neke od ovih saveta, usmeno ili na kartici, da bi i Vaši korisnici bili zadovoljni Vašim kreacijama i u njima uživali dugi niz godina. Vrsta saveta koju ćete dati, zavisi od vrste nakita i korištene tehnike, kao i materijala za njihovu izradu.
Upoznajte se sa 10-ak ključnih smernica o ispravnom odlaganju (kako i gde) i održavanju nakita, tako da Vam ostane uvek čist i u svakom trenutku spreman za nošenje.
- UPOZNAJTE BOLJE SVOJ NAKIT
- DRŽITE KOMPLETE ZAJEDNO
- BUDITE NEŽNI SA VAŠIM UKRASIMA
- PROVERAVAJTE ČVOROVE
- NE IZLAŽITE NAKIT KIŠI, SUNCU ILI IZVORU TOPLOTE
- SPREČITE MATIRANJE I TAMNJENJE
- NABAVITE KRPU ZA POLIRANJE
- KADA NE TREBA DA NOSITE NAKIT?
- ODRŽAVAJTE ČISTOĆU NAKITA
- PRI ULEPŠAVANJU, NAKIT OSTAVITE ZA KRAJ
Ukoliko se razumno ponašate prema svom nakitu, redovno ga negujete, čistite i održavate, velika je verovatnoća da će u njemu pored Vas uživati i Vaši naslednici.
1.UPOZNAJTE SVOJ NAKIT DA BI STE ZNALI KAKO DA GA ČUVATE
Često vidimo ogrlice od perli obešene na zidovima u spavaćoj sobi, kupatilu, okačene kao ukras na ogledalima, flašama ili čak lusterima. Možda je to lepo i interesantno videti ali je jako loše po ogrlice. Ovako odložen, ovakav nakit će sasvim sigurno tokom vremena izgubiti na formi a da ne pričamo o količini prašine koja će se na njemu nataložiti i zalepiti.
U zavisnosti od vrste i dizajna komada nakita, odnosno kako i od čega je izrađen, postoje TRI načina čuvanja nakita:
Obešeno da visi. Pojedini komadi, kao što su lančići i većina minđuša je poželjno okačiti na nosače specijalno pravljene za nakit ili modifikovane u kućnoj radinosti za tu namenu. Na ovaj način lančići nisu zgužvani na gomili kad se ne nose. Ništa ne može da izludi tako kao kad razvezujete čvorove na lančiću ili razmrsujete i ispravljate ukrase na minđušama.
Položeno. Neki komadi nakita koji imaju tendenciju da se tegle, traju duže ako se čuvaju položeno na ravnu površinu. Ovo uključuje narukvice i ogrlice nanizane na medije kao što su elastična nit, pamučni konac, najlon ili svila. Jednostavno, tokom vremena pod težinom perli nizni materijal se tegli i istanjuje. Zato pokušajte da pronađete komodu sa plitkim fiokama za skladištenje ovakve vrste nakita, a u nedostatku istih dobro će doći plitke kutije koje ćete potom složiti u duboku fioku.
Jedan od najboljih načina je čuvanje na pravougaonom komadu tkanine kao što je somot ili neki sličan mek i nežan materijal. Položite nakit na tkaninu i urolajte ga kao palačinku, tako da perle sa svih strana budu obložene somotom. Ovakav način čuvanja je posebno važan za nakit od perli koje su osetljive na grebanje: plastika, ćilibar, slonovača, aluminijum i biseri (pravi i imitacija). Još jedna prednost ovakvog odlaganja nakita je i zaštita od svetla.
Prodaju se prelepe torbe ili futrole za nakit sa ovakvim principom odlaganja, koje se preporučuju za nošenje nakita na putovanja, ali ako su vam preskupe, možete ih sami napraviti.
Prstenje. Ovu vrstu nakita bilo bi poželjno čuvati organizovano u specijalizovanim torbicama ili kutijama sa specijalnim držačima koji se prave od mekih materijala (npr. sunđera). Na ovaj način, osim što će biti preglednije, sprečit ćete grebanje metala i mekog kamenja.
Ukoliko ste pravi zaljubljenik i kolekcionar nakita i želite (odn. možete) da investirate, postoje posebni ormarići i komode za čuvanje nakita za koje morate izdvojiti malo više para. Mogu se pronaći u prodavnicama nameštaja ili vam ih može napraviti dobar stolar. U krajnjem slučaju, Vi ili neko Vama drag je u taj nakit uložio novac ili vreme za pravljenje istog, pa bi ste ga tako trebali i ceniti, kao predmet koji ima svoju vrednost i koji bi trebalo sačuvati.
2. DRŽITE KOMPLETE ZAJEDNO
Kad se potrudite da napravite ili jednostavno kupite komplet, gde se ukrasni komadi podudaraju po dizajnu: ogrlica, narukvica i minđuše, vredi još malo dodatnog napora da za takav komplet obezbedite i kutiju gde ćete sve delove držati zajedno.
Mnoge komode za nakit imaju podeljene sekcije unutar fioka što olakšava organizaciju ali ako i nemate ovakvu komodu nabavite plitke kutije u kojima ćete odložiti vaše setove. Osim što je nakit sačuvan od prašine i svetlosti, ovakva organizacija je bitna zbog lakšeg pronalaženja kad želite da upotpunite vašu odevnu kombinaciju i to baš odgovarajućim kompletom .
3. BUDITE NEŽNI SA VAŠIM UKRASIMA
Budite jako pažljivi i nežno se ophodite sa Vašim nakitom. Vodite računa da ga ne bacate ili da vam ne ispadne jer može doći do prskanja ili drobljenja kamenja, kristala ili staklenih peril, kao i do prekidanja niti na koji su perle nanizane.
Obratite pažnju na nakit u koji je ugrađeno kamenje koje se smatra mekim i poroznim.Ono se lakše izgrebe, prsne ili se zdrobi, nego kamenje koje je veće tvrdoće. Posebno nežni budite sa komplikovanim nakitom ručne izrade od staklenih zrnastih perlica, jer svaka grubost pri manipulaciji može dovesti do prskanja perlica od stakla i gubitka forme samog nakita.
Dijamant (najtvrđi mineral po Mosovoj skali), rubin, safir, hematit, oniks i žad spadaju u grupu kamenja sa većom tvrdoćom pa o njima i ne morate toliko brinuti osim u slučaju da ne budu u blizini nakita koji nije tih osobina i koje bi mogli izgrebati. Neki primeri mekog kamenja su tirkiz, opal i malahit, a zatim (iako nisu kamenje, dragulji jesu): biseri, ćilibar (jantar ili amber), korali i slonovača. Bisere, jedne od najnežnijih perli (a sasvim je velika verovatnoća da imate bar jedan primerak nakita sa njima), treba čuvati u mekim vrećicama koje će ih sačuvati od ogrebotina. To važi i za bisere od stakla i kristala.
Pravilo je da nakit koji ima drago kamenje treba čuvati zasebno u posebnim kesicama ili kutijicama. Pomešani komadi nakita u jednoj kutiji mogu se lako međusobno oštetiti. Kad kupite vredan komad nakita, dobijete ga u kutiji koja je uglavnom obložena somotom ili nekim drugim mekim materijalom i prepopručujemo da ga posle korištenja uvek vraćate nazad i čuvate u originalnoj ambalaži. Problem sa ambalažom može biti jedino ako ste nasledili neki komad nakita a kutija je vremenom negde izgubljena. To možete rešiti tako što ćete svratiti do neke juvelirnice i kupiti neku odgovarajuću ambalažu a ako ste kreativni neće biti nikakav problem da sami napravite nešto adekvatno.