NAKIT – SAVETI I TRIKOVI (deo drugi)
4. PROVERAVAJTE ČVOROVE
Tehnika čvorovanja na svilenom koncu je praktikovana vekovima unazad za nakit od bisera iz razloga što su u to vreme biseri, nećete verovati (!), bili skuplji od dijamanata. Čvor je pravljen između svakog bisera jer upredeni svileni konac nije trajao večno, pa ukoliko dođe do kidanja niti, čvorovi će sprečiti da se cela niska raspadne i biseri raspu i izgube.
U moderno doba gde postoje mnogo izdržljiviji, tehnološki razvijeniji materijali, od kojih se prave konci a biseri više nisu toliko skupi (čast izuzecima), većina žena (naročito neveste) se pri kupovini pre odlučuju za tradicionalno čvorovanu nisku bisera jer takav stil dočarava kvalitet i eleganciju.
Čvorovi vezani između perli prave razmak koji ih drži na odstojanju a to sprečava njihovo međusobno trenje i sudaranje. Čvorovanje između perli je prevencija grebanja i pucanja perli usled sabijanja, što je druga velika prednost ovakvog načina pravljenja nakita.
Jedini nedostatak čvorovanja je što se takva niska mora prenizati svakih nekoliko godina jer konci koji se koriste (svila ili pamuk) habaju se korištenjem. Ukoliko niste imali vremena da to uradite ili ste zaboravili kad ste to zadnji put obavili, preporučljivo je da proverite izgled čvorova, i to sa posebnom pažnjom ukoliko idete na događaj gde planirate da budete aktivni i pokažete Vaše plesne veštine.
Ukoliko čvorovi izgledaju labavo, pohabano i prljavo, došlo je vreme da Vaš nakit prenižete i osvežite čvorove na njemu (prečvorujete) a za događaj sa đuskanjem se opredelite za neku drugu varijantu nakita. Zamislite situaciju da među razigranom masom, po podu tražite vaše perle ili ogrlicu; ili još gore, da dođete kući i shvatite da nakita više nema.
Ako ste odlučili da prečvorujete Vašu bisernu ogrlicu preporučujemo da je odnesite kod iskusnog juvelira. Pre nego što je ostavite majstoru trebalo bi da:
- Odlučite da li želite neki oštećen biser izbacite iz niske;
- Možda izaberete neki drugi tip kopče;
- Prebrojte bisere zajedno sa juvelirom (da Vam savest bude čista) i to iz razloga što Vam se može učiniti da je kraća nego što je bila jer je posle prenizavanja konac zategnutiji a razmak između bisera kraći.
5. NE IZLAŽITE NAKIT KIŠI, SUNCU ILI IZVORU TOPLOTE
Izbegavajte da Vaš nakit bude izložen uticajima sunca, kiše i ekstremno visokih temperatura.Svi ti uticaji mogu izazvati bleđenje, promenu boje i prskanje čak i najkvalitetnijih perli.
Možda ste nanizali divnu nisku bisera, napravili prekrasnu ogrlicu od ametista, citrina ili ste proveli dane u izradi nakita od zrnastih perlica, sasvim je opravdano što želite da je svi vide i da joj se dive, ali potpisujete joj smrtnu presudu ukoliko je stavite u sunčani izlog. Vremenom će sunčevi zraci isisati svu boju iz vašeih perli i sasvim sigurno da će izgubiti na lepoti.Baš kao i Vašu kožu, sunce svojim zračenjem može oštetiti i Vaš nakit. Ukoliko imate juvelirnicu ili idete po lokalnim sajmovima i izlažete nakit morate osigurati zasenjivanje izloga i izloženog nakita. Ovaj princip zaštite važi i za nakit od staklenih I kristalnih perli kao i za izlaganje nakita visokim temperaturama.
Kad su u pitanju pravi biseri treba da znate da su oni okarakterisani kao živi dragulji jer su sačinjeni od organskih materija poput proteina i vode (4%). Ako bisere izložite previsokim temperaturama (preko 60˙C) doći će do dehidracije i razgradnje proteina što će izazvati “smrt” bisera (pigmenti će se isušiti i ispucati a biser će matirati, lišen boje i sjaja). Od dehidracije na visokim temperaturama morate zaštititi i nakit napravljen od kornjačevine, slonovače, korala pa čak i opala koji je mineralnog porekla ali sadrži od 10-20% vode. Tokom vremena, opal može da dehidrira, ispuca i izgubi opalne vizuelne osobine na površini. Pored visokih temperatura, opal je izuzetno osetljiv na kiseline i razne hemikalije pa treba izbegavati kontakt sa sapunom i parfemima.
Kad skinete sa sebe nakit bilo bi poželjno da ga zaštitite od svetlosti odlaganjem u kutiju ili u tamnu platnenu vrećicu. Ni u kom slučaju ga ne ostavljajte u kući pored prozora, radijatora, niti u autu izloženog sunčevim toplotnim i ultraljubičastim zracima.
Što se tiče kiše ona može biti pogubna za nakit od kože, svile ili nakit koji je nizan na konac organskog porekla (konoplja, pamuk, lan). Ukolko Vam se i desi da pokisnete, upadnete u vodu ili na neki drugi način pokvasite nakit, morate ga pažljivo osušiti pre nego što ga odložite. Koristite dobro upijajuće krpe i papirne ubruse. Može i fen ali nikako vrelim vazduhom. Najbolje ga ostaviti na otvorenom u prostoriji sa dobrom cirkulacijom vazduha bez direktnog suncu i obavezno HORIZONTALNO POLOŽENO (nikako da visi, jer će se vlažna nit istegliti i tako istegnuta osušiti). Nakit koji je nanizan na konac nikako ne odlažite u kutije pre nego što ne budete sigurni da je nizni materijal sasvim suv. U suprotnom, može Vam se desiti da sledeći put kad otvorite kutiju zateknete razmnožene gljivice po Vašoj prekrasnoj i omiljenoj ogrlici.
6. SPREČITE MATIRANJE I TAMNJENJE NAKITA
Svi metali imaju tendenciju da vremenom tamne ali srebro definitivno ima taj problem izraženije od drugih. Da bi ste ovo tamnjenje smanjili na minimum možete koristiti nekoliko trikova:
Kada ne nosite svoj nakit od srebra, odložite ga hermetički zatvorenog. To mogu biti specijalne posude ili jednostavne plastične vrećice sa zip zatvaračem. Možda Vaša kutija u tom slučaju neće izgledati kao gusarski kovčeg s blagom ali to ima svojih prednosti. Na ovaj način ćete usporiti procese oksidacije jer vaš nakit neće biti u stalnom dodiru sa kiseonikom iz vazduha. Druga prednost ovakvog odlaganja je preglednost, brže ćete se odlučiti za neki komad nakita, jer je preglednije, a nema ni međusobnog kačenja ni mršenja.
Svoj srebrni nakit odložite u kutije za nakit ili specijalne kovčežiće (ormariće) koje imaju hemijski tretirane obloge. Postoje i specijalne papirne trake koje sprečavaju tamnjenje metala. Ove papirne trake su netoksične i jednostavno se koriste. Isečete komade ovog papira i spustite u kesicu ili kutiju u kojoj čuvate nakit (ili srebrne elemente) i narednih 6 meseci imate sigurnu zaštitu od tamnjenja.U inostranstvu ove trake nisu skupe a kod nas ih možda imaju neke juvelirnice.
7. NABAVITE KRPU ZA POLIRANJE
Jedan od najisplativijih stvari koje ćete kupiti da bi vaš nakit izgledao fenomenalno je krpa za poliranje. Sasvim sigurno ih možete nabaviti kod juvelira u zlatarama a ima ih i u bolje snabdevenim marketima u odeljku sa “magičnim” krpama.
Ovom supermekanom krpom na koju ćete kanuti par kapi ulja za podmazivanje ili sandalovog ulja, obuhvatite komad nakita od srebra ili drugog metala, i uz malo fizičkog rada (u vidu blagog trljanja) i vremena, vaš nakit će izgledati sjajno i novo a vrlo mala količina ulja koje je bilo na krpi će usporiti buduće procese oksidacije i tamnjenja.
Krpu je preporučljivo držati u blizini vašeg nakita u slučaju da morate brzo izaći iz kuće a morate očistiti ili uglancati baš taj ciljani komad pre nego što se ukrasite njime.
I još jedna važna napomena u vezi ove krpe, koliko god ona izgledala prljavo posle upotrebe, nemojte je prati!