Facetovane perle polirane plamenom
Facetovane češke perle svoj sjajan treperav izgled dobijaju posle posebnog postupka poliranja na visokim temperaturama.
Facetovane brušenjem a polirane plamenom, češke staklene perle, zajedno sa sitnim zrnastim perlicama (seed beads), su glavne komponente mnogih dizajnera pri izradi nakita. Proizvode se u širokom dijapazonu stilova, veličina, boja i završnih obrada. Odlične su za jednostavna nizanja a u malim dimenzijama, ove perle su idealne za složenije tehnike perlanja.
Češki proizvođači stakla su svetski poznati i priznati po izvanrednoj izradi ovih, relativno jeftinih, brušenih perli. Proizvode se na tradicionalan način od stakla koje ne sadrži olovo.
Od staklenih šipki raznih boja, topljenjem i presovanjem u željeni oblik, proizvode se klasične perle zaobljenih oblika. Još uvek nanizane na iglu podvrgavaju se brušenju, postupku gde brusni kamenovi režući iz raznih uglova stvaraju facete. Dobijene površine posle ovakvog postupka su grube i matirane. Čak se vide i tragovi brusnog alata. Da bi se ti nedostaci otklonili, perle odlaze na poliranje u peć gde se izlažu visokim temperaturama otvorenih plamenova, koji sve te nesavršenosti otklanjaju jednostavnim povšinskim topljenjem stakla. Posle ovog tretmana, facete ovih perlica imaju karakter blistavih ogledala koji svetlucaju pri svakom pokretu i plene pogled posmatrača. Kao da su izašle iz kozmetičkog salona.
U procesu izrade, kad su perle u peći, moguće je naneti interesantne prelive kao što su Aurora Boreale (AB), Marea ili Vitrail. Ubacuju se različiti metali koji pri sagorevanju stvaraju gasove, koji stupaju u reakciju sa staklenom površinom perli, pa dobijamo fantastične efekte dramatičnog isijavanja plavo-bele, narandžasto-žute ili pink-zelene svetlosti.
Zavisno od (ne)planiranog izgleda perli, postupak u peći može biti kraj procesa izrade a može se i nastaviti sa nekim drugim metodama da bi se dobili što interesantniji efekti.